ВИДЕО| Јокиќ го загуби „балканското“ дерби против Дончиќ, Маверикс победија со неверојатен шут

Никола Јокиќ во неделата одигра меч под очекувањата а неговите Денвер Нагетс претрпеа пораз од 105:107 од Далас Маверикс на Лука Дончиќ, а поразот на актуелните шампионит во НБА го донесе Кајри Ирвинг над Јокиќ со звукот на сирената со што Нагетс паднаа на второто место во Западната конференција.

Бранителите на титулата оваа сезона пред своите навивачи остварија две победи над Далас, но во Тексас во најголем дел од натпреварот делуваа прилично очајно. Тоа особено се однесуваше на скокот во која Денвер се очекуваше да доминира, а веќе на почетокот на четвртата четвртина Далас имаше дури 20 скокови повеќе.

Кога на тоа ќе се додаде фактот дека Јокиќ шутираше нетипично слаби за негоа 2 од 10 во првото полувреме, за што е виновен младиот Лајвли кој играше многу цврста одбрана на границата од фаул, и кога Џамал ​​Мареј шутира само 3 од 12 во првиот половина час од играта, а Дончиќ за четвртина ипол постигна 21 поен, јасно е зошто домаќинот почна да го „крши“ фаворитот понесен од својата публика.

Сепак, Денвер некако издржа до крајот на третиот период, кога Далас подзастана кога од непознати причини засега словенечкиот репрезентативец замина во соблекувалната, пред да се врати, а Кајри Ирвинг ги доведе Маверикс до водство од 9 поени.

Во тие моменти на клупата на шампионите збесна Мајкл Мелоун, кој не можеше да поверува што дозволуваат неговите избраници под обрачотите, но… тие не застанаа тука. Дури кога серијата на Далас порасна на 98:85, на половина од четвртата четвртина, Денвер се „разбуди“. Почна да ја намалува разликата, иако бројните статистички параметри беа на страната на неговиот ривал.

А потоа во финишот следуваше драмата. На крајот од претпоследната минута, Јокиќ, кој дотогаш беше незабележлив, погоди крај Дончиќ за израмнување, а потоа Словенецот го промаши ударот, а Денвер трга кон победата. Џамал ​​Мареј го круниса пресвртот со тројка за 102:105 за гостите и предизвика неверување во салата во Тексас, а Џејсон Кид повика тајмаут. Лука Дончиќ потоа израмни со удар од осум метри на свој начин, Мареј промаши од половина дистанца, па Маверикс добија 2,8 секунди да се обидат да дојдат до триумф. По минутата одмор, топката ја прими Кајри Ирвинг, а потоа од работ на рекетот со левата рака со хорог-шут преку Јокиќ со звукот на сирената го погоди кошот на гостите за крајните 107:105.

Никола Јокиќ го заврши натпреварот со, за него, многу скромен учинок: постигна 16 поени, шутираше 6/16 (од кои 0/2 тројки), а имаше и 11 скока, седум асистенции, три загубени топки и две украдени. Лука Дончиќ, како најдобар стрелец во лигата, со просек од 34,3 поени по меч, го предводеше Далас со 37 поени (12/27 шут, од кои 4/11 тројки) и имаше девет скока, три асистенции и две „кражби“. Кајри Ирвинг со шутот за победа имаше вкупно 24 поени, девет асистенции и седум скока, а Мареј (шут 7/20) и Мајкл Портер Џуниор постигнаа по 20 поени за поразениот шампион.