ВИДЕО: Осум загинати, 190 повредени во земјотресот во Иран

27

Локалните власти соопштија дека бројот на жртви ќе порасне, бидејќи 12 од повредените се во критична состојба.

Потресот се случил на длабочина од 17 километри под површината на земјата, на околу 60 километри североисточно од нуклеарната централа.

Оштетени или урнати се околу 30 отсто од објектите за живеење во тој регион на државата, а има прекини во снабдувањето со електрична енергија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.