ВИДЕО| Папагал ослободи кенгур од кафез

Темпераментен американски папагал, кој научил со клунот да отвора врати, пружил еден ден слобода на кенгур кој талкал по патиштата на американската сојузна држава Луизијана пред да биде фатен и вратен во живеалиштето.

Скитањето на кенгурот Бакстер го снимиле надзорни камери во градот Закари минатата среда и локалната полиција објави дека е фатен со помош на путер од кикиритки и вратен во живеалиштето во четвртокот утрото, пренесува локалниот телевизиски канал WBRZ-TV.

Сопствениците на Бакстер, кои порано имале зоолошка градина, сега водат непрофитно здружение, коешто ги лекува и враќа егзотичните птици во дивината. Рекле дека Бакстер живее со повеќе од десетина папагали од кои едниот, наречен Тор неодамна научил како се отвора вратата на неговото живеалиште .

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.