ВИДЕО: Пирани нападнаа пливачи во Аргентина, 20 деца повредени

154

Голем број капачи кои уживале во Божик пливајќи во реката Рио Пиранија доживеале шок кога јато пирани почнало да ги напаѓа.

Над 70 лица, меѓу кои 20 деца се здобиле со повреди од рибите кои се храната со месо.

Неочекуваниот напад на крвожедните риби се случила во реката Рио Пиранија, блиску до Росарија, на околу 300 километри северно од главниот град Буенос Аирес.

Жртвите имаат траги од нападот по рацете и нозете. Најтешко повредено е седумгодишно дете, при што му бил ампутиран еден прст.

Ова е прв ваква напад на пирани за оваа сезона. Специјалистите тврдат дека рибите биле премногу агресивни.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.