(ВИДЕО) Последно видео од убиената жена во немирите во САД: „Одиме кон зградата на Конгресот не има околу 3 милиони“

94

Ешли Бебит, 35-годишна жена, која беше убиена од полицијата во средата при насилното влегување на приврзаниците на Доналд Трамп во зградата на Конгресот во Вашингтон, објави видео на Facebook каде може да се види како оди кон зградата на Конгресот и вели дека е дел од толпата, пренесува TMZ.

„Одиме кон Капитол. Денеска, тука се собраа приближно три милиона луѓе. И покрај тоа што ви го кажуваат медиумите, чевлите и чизмите го кажуваат спротивното. Тука е морето од црвено-бело-сино, патриоти и Трамп. Беше прекрасно да се слуша претседателот како зборува. Сега одиме. според Конгресот. Повеќе од три милиони луѓе. Бог да ја благослови Америка, патриоти “, рече Бебит, ветеран на американското воено воздухопловство со 14 годишна активност и учество во четири борбени мисии во здравство.

Таблоидот пишува дека Бебит била застрелана откако наметната со американско знаме, скокнала на прозорецот и се обидела да влезе во зградата на Конгресот. Жената потоа била пренесена во болницата каде подоцна починала.

Офицерот кој пукал, а за кој медиумите објавија дека е високпозициониран во безбедносните агенции, во моментов е привремено суспендиран додека случајот се испитува.

Бабит е едно од четирите лица кои ги загубија своите животи како дел од налетот на Конгресот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.