(ВИДЕО) Пожар во Калифорнија, евакуирани околу 25.000 луѓе

26

Пожарникарите сè уште се борат да спречат шумски пожар на падините на еден рид југоисточно од Лос Анџелес, 24 часа откако избувнал во шумски кањон, а за кој се сомнева дека е предизвикан од неисправен домашен генератор.

Изгаснати се околу 10 проценти од пожарите, поради што се евакуирани околу 25.000 луѓе, но пожарот сè уште беснее на 6.400 хектари, пренесува Ројтерс.

Двајца од околу 500 пожарникари испратени на местото на несреќата се хоспитализирани поради повреди, објави пожарникарската служба Каунти во округот на Твитер.

Локалните жители истакнале дека пожарот настанал откако сопственици на куќа без електрична енергија се обиделе да го вклучат својот генератор и тој експлодирал.

Пожарникарите сè уште не ја соопштија можната причина за пожарот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.