20.8 C
Skopje
среда, мај 29, 2024

(ВИДЕО) Пожарите во Калифорнија излегоа од контрола, осум лица загинаа

Невидени досега пожари уништија повеќе од 8.000 км2 во Калифорнија, област скоро 80 ​​пати поголема од областа на Париз, принудувајќи многу жители да бегаат откако е погодена рекордно голема површина по 1987 година, соопштија пожарникарите.

„Ова е прв пат во последните 33 години да надминеме два милиони ари или 8.000 км2“, рече Лин Толмахоф, портпарол на противпожарната служба. “Очигледно е рекорд. И сè уште сме далеку од крајот на сезоната на пожари.”

Од вчера попладне, илјадници пожарникари сè уште се бореа со пожарите во Калифорнија.

Низ Јужна Калифорнија, на луѓето им е наредено да се евакуираат и да се засолнат.

Во северна Калифорнија, повеќе од 200 лица се евакуирани со воени хеликоптери за да се избегне брзото ширење на пожарот што избувна во близина на Фресно.

Околу 14.000 пожарникари се борат со пожарите, соопшти Калифорниското одделение за противпожарна заштита.

Повеќе од 3.300 објекти и куќи се уништени, а осум лица загинаа.

Во меѓувреме, осум национални шуми во Калифорнија се затворени поради екстремна топлина, услови на суша и многу силни ветрови, создавајќи нови притисоци и предизвици со кои се соочува противпожарната служба, се вели во соопштението на противпожарната служба.