(ВИДЕО) Претседателот на Кривичниот суд Џолев: Граѓаните се корумпирани, ми пристапуваат нудат бакшиш

Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев смета дека граѓаните се корумпирани и  сами им нудат мито на судиите, но за тоа се виновни медиумите кои пишуваат дека судиите се  корумпирани.

Џолев ова го изјави во дускусија на  денешната дебата на тема  „Истражување и анализа на состојбите со корупцијата во правосудството“ организаирана од Антикорупциската комисија.

– Јас сметам дека граѓаните се корумпирани и никој не пишува за тоа. Лично ми приоѓаат да сум им завршел предмет, отворено пројавуваат намера да дадат и бакшиш или мито, не само кај мене, туку и кај други колеги. Јас им велам: ’Ај ве молам!’ Сметам дека за тоа се виновни и медиумите, пишувајќи постојано дека судиите се корумпирани. Практично ги хранат граѓаните со такви информации и ги учат дека на тој начин треба да ја добијат правдата пред судот – изјави Џолев, пренесе СДК.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.