(ВИДЕО) Прв пораз за Николов и Шериф, петарда на Реал, дербито за Ливерпул

38

Дерби натпреварот во третото коло од групната фаза во Лигата на шампионите кое се играше на „Ванда Метрополитано“ му припадна на Ливерпул. Во одличен натпревар, Ливерпул како гостин со 2:3 го совлада Атлетико Мадрид.


Воведните минути им припаднаа на „црвените“ кои за 13 минути постигнаа два гола преку Салах и Кеита, но домашниот тим успеа да дојде до израмнување и тоа во првиот дел. Антоан Гризман со головите во 20. и 34. минута го врати Атлетико Мадрид во игра, но францускиот репрезентативец беше трагичар во вториот дел.

 Имено, Гризман во 52. минута заработи црвен картон поради прекршокот над Роберто Фирмињо, а предноста од играч повеќе, Ливерпул ја искористи во 76. минута кога Мохамед Салах беше прецизен од белата точка за 2:3.


По двете победи на стартот, Шефир Тираспол за кого настапува македонскиот репрезентативец Бобан Николов вечерва е поразен од Интер со 3:1.
Интер поведе со голот на Џеко, а гостите преку Тил во 52. минута дојдоа до израмнување. Но, радоста на гостите траеше само шест минути бидејќи Видал му носи предност на Интер, а Стефан де Вриј го постави конечниот резултат во 67. минута. Николов во игра влезе во 75. минута.

Убедлив триумф оствари и Реал Мадрид кој како гостин го победи Шахтјор со 0:5, додека Милан и по третото коло нема освоен бод бидејќи вечера загуби на гостувањето кај Порто со 1:0.
ПСЖ во возбудлив натпревар успеа да го совлада Лајпциг со 3:2 и да се искачи на првото место на табелата во групата А.

Резултати:

Група А
Бриж – Манчестер сити 1:5
ПСЖ – Лајпциг 3:2
Табела: ПСЖ 7, Манчестер сити 6, Бриж 4, Лајпциг 0.

Група Б
Атлетико М. – Ливерпул 2:3
Порто – Милан 1:0
Табела: Ливерпул 9, Атлетико Мадрид 4, Порто 4, Милан 0.

Група Ц
Бешикташ – Спортинг Л. 1:4
Ајакс – Борусија Д. 4:0
Табела: Ајакс 9, Борусија Д. 6, Спортинг Л. 3, Бешикташ 0.

Група Д
Интер – Шериф 3:1
Шахтјор – Милан 0:5
Табела: Шериф 6, Реал М. 6, Интер 4, Шахтјор 1.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.