ВИДЕО: Роналдо со 9-ти хет-трикму одговори на Сари со хет-трик, Франција едвај обезбеди ЕП

38

Драматична завршница ќе гледаме во последното коло од квалификациите за Европското првенство во групата Б.

Португалија освои очекувани три бода на домашен терен против Литванија (6-0) и остана на втората позиција која носи континентален собир наредната година. Кристијано Роналдо одново беше во центарот на вниманието и со три гола му докажа на Маурицио Сари дека повредата не е причината поради која беше заменет за време на викендот.

„Седумката“ на Португалците успешно реализира од белата точка, а потоа со прекрасен удар од далечина погоди за 2-0 на паузата. Продолжението донесе доминација на домашниот тим, кој со уште четири гола ја наполни мрежата на противникот.

Својата задача си ја заврши и Србија која лесно го доби дуелот со Луксембург (3-2). Светскиот првак Франција со судни маки ја прескокна Молдавија (ЕП) и обезбеди пласман на ЕП.

Во истата група, Албанија и Андора одиграа без победник (2-2).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.