ВИДЕО| Русија донесе уништен тенк Абрамс на саемот за трофеи

Руските војници го извлекоа првиот запленет тенк М1 Абрамс од американско производство од украинскиот фронт и ќе биде изложен на саемот за трофеи во Москва, соопштија официјални лица.

Во интервју за РИА Новости во понеделникот, Александар Савчук, кој ја предводи прес-службата на руската група „Центар“, рече дека тенкот е евакуиран од секторот Авдеевка на фронтот. Стратешкиот град Донбас беше заземен од руските трупи во февруари.

Савчук додаде дека тенкот е влечен на задниот дел и наскоро ќе биде изложен на големиот саем за трофеи во Москва, на кое ќе бидат прикажани и десетици други тешки возила од западното производство, запленети за време на конфликтот.

РИА Новости, заедно со неколку руски Телеграм канали кои ги покриваат воените дејствија, сподели снимки на кои се гледа како тенкот се влече по пат на непозната локација. Се чини дека „Абрамс“ е во лоша состојба, со многу од неговите траки и тркала исчезнати, трупот му е јагленисан, а одделот за екипаж е изгорен. Не е јасно како е уништен.

Руските Телеграм канали забележаа дека Абрамс бил отстранет од градот Бердичи на фронтот откако руските трупи напредувале во областа. Рускиот воен експерт Борис Рожин објави дека има уште најмалку четвори други Абрамс и седум или осум борбени возила на пешадија Бредли од САД, во близина на Бердичи.

САД ѝ испорачаа на Украина 31 тенк М1 Абрамс, од кои сите пристигнаа во земјата минатиот октомври. Русија го пријави уништувањето на првиот тенк испорачан од САД кон крајот на февруари во близина на Авдеевка, наводно од беспилотно летало камиказа.

Претходно овој месец, Њујорк Тајмс објави дека Москва уништила најмалку пет тенкови Абрамс, а уште три „се умерено оштетени“. Весникот забележува дека во повеќето случаи, тенковите, кои чинат по 10 милиони долари, биле уништени со беспилотни летала кои чинат 500 долари.

Поради постојаната закана од напади со руски беспилотни летала, Украина ги повлече преостанатите тенкови Абрамс од линијата на фронтот, објави во петокот АП, цитирајќи двајца неименувани американски претставници.