ВИДЕО| Русија сними филм во вселената, ќе се прикажува и во Македонија

Руската министерка за култура Олга Љубимова најави дека филмот ќе се прикажува во кината во 20 земји, меѓу кои Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Словенија и Македонија.

Вселенската драма на Клим Шипенко „Предизвик“, првиот долгометражен игран филм снимен на Меѓународната вселенска станица (ISS), премиерно се прикажа денеска.

На 5 октомври 2021 година, космонаутот Антон Шкаплеров, филмскиот режисер Клим Шипенко и главната актерка Јулија Перезилд беа лансирани во вселената за да се качат на Меѓународната вселенска станица за да го снимаат филмот.

Филмот ја раскажува приказната за торакалниот хирург Жења (го игра Перезилд), кој има само еден месец да се подготви за вселенски лет до ISS за да го спаси животот на космонаут. Неговите шанси да се врати жив на Земјата ќе зависат од исходот на многу сложената хируршка операција што таа ќе треба да ја изврши во услови на бестежинска состојба.

„Ова е првиот филм снимен во вселената и тоа кажува сѐ. Немаше сценографии или компјутерска графика, но сето тоа беше снимено буквално во вселената, меѓу ѕвездите среде вечноста. За првпат во историјата на снимањето филмови, публиката ќе ја види вистинската вселена таква каква што е“, изјави за ТАСС генералниот директор и продуцент на Канал 1, Константин Ернст.

За филмот…

„Предизвик“ е заеднички проект меѓу рускиот Канал 1, државната вселенска корпорација Роскосмос, нејзината филијала Главкосмос, студиото Жолто, црно и бело и онлајн киното СТАРТ, а беше имплементиран со поддршка од Кино Фонд. Во процесот на снимање филмови учествуваа и космонаутите на Роскосмос Антон Шкаплеров, Олег Новицки и Пјотр Дубров. На 17 октомври 2021 година, Новицки, Перезилд и Шипенко се вратија на Земјата со возилото за спуштање на вселенското летало Јуриј Гагарин (Сојуз МС-18). Шкаплеров и Дубров се вратија од ISS на 30 март. Во филмот играат и Милош Биковиќ, Владимир Машков, Александар Балуев, Елена Ваљушкина, Александар Самоиленко и други.

Руската министерка за култура Олга Љубимова претходно најави дека филмот ќе биде прикажан во кината во 20 земји, меѓу кои Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Словенија и Македонија. Покрај тоа, филмот ќе се појави во кината во Бахреин, Египет, Јордан, Ирак, Иран, Катар, Кувајт, Либан, Обединетите Арапски Емирати, Оман, Палестина, Саудиска Арабија, Сирија и Судан на 27 април.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.