13 C
Skopje
среда, февруари 24, 2021

(ВИДЕО) Русин убил педофил и ја спасил жртвата, а сега се соочува со 15 години затвор

1810

Владимир Санкин, механичар од градот Уфа во Русија, убил осуден педофил, а сега му се заканува затворска казна од 15 години.

Педофилот, 54-годишниот Владимир Зајцев киднапирал момче и се заканил дека ќе го расече со секира ако не се соблече.

Две момчиња влегле во станот на педофилот да се загреат, а кога влегле, тој ги замолил и двајцата да се соблечат. Сепак, едно од момчињата успеало да избега и да го извести Санкин за тоа што им се случува.

Во паника, му пришол и му кажа сè што се случило. Санкин отишол во станот без размислување и го слушнал момчето како плаче. Го ослободил, а потоа го претепал педофилот до смрт со дрвен стап пред да дојде полицијата.

Зајчев, кој им подлегнал на повредите, неодамна отслужил затворска казна за сексуално напаѓање на деца.

„Не очекував дека ќе умре. Јас спасив две деца … од него“, изјави Санкин.

Тој бил приведен и обвинет за намерно предизвикување телесна повреда што резултира со смрт на жртвата од небрежност.Сепак, јавноста го поддржува и бара обвинението да се отфрли.Десетици илјади луѓе потпишаа петиција во која се бара ослободување на Санкин.

Тој во моментов е во куќен притвор и ќе остане таму до крајот на истрагата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.