ВИДЕО| Руската војска тестираше дронови способни да носат командоси

Руско тешко транспортно беспилотно летало се тестира од војската. Голем квадрокоптер може да подигне до 200 килограми товар, пишува „Раша Тудеј“.

Наречен „Перун“ по словенскиот бог на грмотевиците, дронот во понеделникот беше прикажан од Министерството за одбрана, кое објави видео од леталото во акција.

Видеото прикажува две различни верзии на леталото, од кои едната има коаксијални ротори кои генерираат доволно енергија за подигнување и носење вооружено лице на жица. Според Министерството, тој користи софтвер од домашно производство.

„Перун“ е резултат на руските напори да развие платформа слична на украинскиот дрон „Баба Јага“. Силите на Киев милитаризираа релативно голем земјоделски модел на беспилотни летала со шест ротори и ги користат овие летала во конфликтот со Русија за повторно снабдување со војници.

Руската верзија очигледно има поголема носивост и може да се користи за медицинска евакуација на првата линија, според Министерството за одбрана. Се размислува и за транспорт на командоси за ненадејни напади и како платформа за оружје. Војската планира да го тестира со митралез и стандардна ракета воздух-воздух.