ВИДЕО| Руски борбен авион се урна врз куќа

Се појавија видеа кои го покажуваат моментот кога руски борбен авион Су-30 удри во двокатна куќа во јужниот сибирски град Иркутск, при што загинаа двајцата пилоти.

Ова е втор ваков инцидент во Русија оваа недела, по слична катастрофа во регионот Краснодар, во која загинаа 15, а повредени се 26.

Во соопштението се објаснува дека авионот вршел пробен лет кога се урнал. Иркутск е главен центар за руската авиоиндустрија и е дом на производство на корпорацијата Иркут.

Снимката од камерата е објавена на рускиот телеграмски канал Mash и покажува силен блесок од експлозијата и густ облак чад.

Набрзо потоа се појави уште едно видео на социјалните мрежи, прикажувајќи го инцидентот од поинаков агол, од кој може да се види како авионот нурнува и експлодира при ударот.

Дом на над 600.000 луѓе, Иркутск се наоѓа на околу 500 километри северно од монголскиот главен град Улан Батор и бил познат како место на егзил во царска Русија. Блиску е до Бајкалското Езеро, најголемото слатководно езеро во светот.

Гувернерот на регионот Иркутск, Игор Кобзев, на својот канал Телеграм напиша дека на местото на несреќата работат противпожарни екипи и други лица кои први реагираат.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.