ВИДЕО| Севернокорејските војници демонстрираат „челични тупаници“ пред Ким

53

Севернокорејските државни медиуми објавивија во средата снимки од војници кои ја покажуваат својата борбена вештина и способоста за кршење предмети со голи раца, па дури и со глава.

Демонстрацијата е изведена на изложба на одбранбени средства на севернокорејските сили во Пјонгјанг, а ја следеле севернокорејските политички и воени челници предводени од неприкосновениот водач Ким Џонг-ун, за кого се изведува дека радосно се смешкал и весело коментирал.

Покрај уништувањето цикли и плочки, војцинтие и лежеле на парчиња од стакло и метални клинци, со бетонски плочи врз нивните тела. На крајот било демонстрирани виткање метални шипки и кинење метални синџири со вратовите.

Медиумите наведуваат дека целата претстава е прирдедена за да им се покаже на непријателите дека севернокорејските војници имаат „челични тупаници кои го штитат мирот во земјата“.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.