ВИДЕО| Снимен застрашувачкиот момент на разорниот зејмотрес во Тајван

Тајван во средата го погоди земјотрес со магнитуда од 7,2 степени според Рихтеровата скала, најсилниот во последните 25 години, при што загинаа најмалку четири лица, десетици се повредени и дадено е предупредување за цунами за јужниот дел на Јапонија и Филипините, кое подоцна беше укинато.

Пожарникарите известија дека едно лице загинало кога врз нив паднале камења во планинската, ретко населена источна област Хуалиен, каде што бил епицентарот на земјотресот. Повеќе од 50 луѓе се повредени.

Најмалку 26 згради се урнаа, повеќе од половина во Хуалиен. Дваесетина луѓе се под урнатините, а спасувачките операции сѐ уште се во тек. Телевизиите емитуваа снимки од зградите како се нишаат додека луѓето одат на работа, а децата на училиште.

Земјотресот, кој предизвика прекин на електричната енергија во главниот град Тајпеј, се случи во 7,58 часот по локално време на длабочина од 15,5 километри од јужниот брег на Тајван, соопшти државната сеизмолошка служба.