ВИДЕО| Спреченo минирање на рускиот гасовод до Турција, тврди Москва

Според руската безбедносна служба, неколку лица се приведени

Руската безбедносна служба ФСБ соопшти дека спречила украински заговор насочен кон рускиот подморски гасовод до Турција, објави РТ.
За време на интервенцијата запленети се магнетни мини, пластични експлозии и други докази, се вели во соопштението.

Неколку руски државјани „вклучени во подготовката и материјалната поддршка на терористичкиот напад“ се приведени, соопшти ФСБ. Таа рече дека открила комуникација меѓу заговорниците и украинските специјални служби за време на операцијата.

Киев, наводно, дал инструкции за точната локација во рускиот регион Волгоград каде бомбата треба да се постави за да се оневозможи гасоводот Јужен тек, кој се користи за испорака на руски природен гас во Европа.

Агенцијата објави слики кои наводно биле снимени за време на интервенцијата. Тие вклучуваат снимки од две апсења извршени на различни локации и од она што се чини дека се бомби, експлозиви, детонатори и пари. Во соопштението се вели дека агентите заплениле 593.000 рубли (9.800 долари) од наводните заговорници.

Во средината на септември, ФСБ објави дека фатил украински агент и неколку соучесници, кои наводно планирале да постават бомба во објект преку кој се извезува руски природен гас во Турција. Високи руски претставници подоцна потврдија дека врската Јужен тек, која оди под Црното Море, била целта.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.