(ВИДЕО) Техничкиот премиер Спасовски гo прекрши Договорот од Преспа

465

Техничкиот министер Оливер Спасовски за време на своето излагање во Собранието вечерва наместо новото име на државата го употреби старото Република Македонија и на тој начин го прекрши Договорот од Преспа.

По ова координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Мицевски побара да се додаде уште една точка на гласање на 136. седница на Собранието на Република Македонија, разрешување на Оливер Спасовски.

Тој најпрвин побара на пратениците да им се доделат стенограми од седницата бидејќи, како што рече, ќе бидат потребни за натамошната дискусија.

Спасовски за време на својот говор зборуваше зошто треба да се разреши министерката Рашела Мизрахи бидејќи наводно не го почитувала Договорот од Преспа.

Но Спасовски за време на своето излагање во Собранието наместо новот име на државата го употреби старото Република Македонија и на тој начин го прекрши Договорот од Преспа.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.