(ВИДЕО) Тензии во Косово: Преку 200 косовски специјалци влегоа во Северна Митровица

Над 200 вооружени специјалци на косовската полиција, во придружба на оклопни возила, вечерва влегоа од јужниот во северниот дел на Митровица. Според медиумите, тие ја блокирале цела Косовска Митровица и не дозволуваат снимање и фотографирање. Дел од нив известуваат дека се активирани и две шок бомби. Поради најновите случувања во Митровица, за 23 часот вечерва е најавена вонредна прес-конференција на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ.

Косовската полиција претходно соопшти дека во наредните денови ќе го зголеми своето присуство на северот на Косово и додаде дека одржување на јавниот ред, гарантирање на безбедноста, заштитата на животите и имотот на сите граѓани е меѓу главните нејзини цели, пренесува „Газета експрес“.

https://twitter.com/TeodoroSampai12/status/1600952719887327232?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1600952719887327232%7Ctwgr%5E175abb8104881767e3ea7bb353325dfd37250ecb%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fvideo-kosovskite-rosu-ja-blokiraa-severna-mitrovica-povekje-od-200-specijalci-vlegoa-vo-gradot%2F

Во соопштението се додава дека косовската полиција има капацитет за управување и контртола на безбедносната ситуација и одржување на редот, како и преземање на активности за спроведување на законитоста на целата територија на Косово.