(ВИДЕО) Турција тестираше крстосувачка ракета способна да уништи бетонски утврдувања

115

Турција ги изведе првите тестирања на крстосувачки проектил од сопствено производство со ознаката „SOM-B2“ за уништување бетонски бункери, објави во петокот министерот за индустрија и технологија, Мустафа Варанк.

„Првите тестови на првата во Турција крстосувачка ракето SOM-B2, која може да се користи против бетонски утврдувања, беа успешно спроведени“, напиша Варанк на Twitter.

Проектилот е дизајниран од инженерите во компанијата „TÜBİTAK SAGE“ под водство на Управата за одбранбена индустрија, се додава во твитот на министерот.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.