ВИДЕО| Украина изврши ракетен напад врз Белгород – најмалку шестмина загинаa, меѓу кои и бебе

Шест лица загинаа, а многу други се повредени во украински ракетен напад врз рускиот пограничен град Белгород, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков. Во меѓувреме, руското Министерство за одбрана тврди дека соборило повеќе од десетина украински проектили над регионот.

Во првичната објава на Телеграм во четвртокот, повикувајќи се на раните извештаи, Гладков рече пет лица, меѓу кои едно дете, биле убиени во нападот и дека најмалку 18 други биле повредени, меѓу кои пет деца. Тој додаде дека ранетите се донесени во болници и ја добиле сета неопходна нега.

Подоцна, Гладков и Министерството за здравство го ажурираа билансот на загинатите од ракетниот напад, велејќи дека шест лица биле убиени. Гувернерот рече дека последниот починат е маж кој починал на операционата маса и покрај максималните напори на хирурзите.

Тој додаде дека починатото дете е едногодишно девојче, додека Марина Ахмедова, член на Претседателскиот совет на Русија за развој на граѓанското општество и човековите права, рече дека има четири месеци и сподели фотографија од количката на новороденчето.

Гладков рече дека 17 повредени, меѓу кои и четири деца, се хоспитализирани и дека шестмина од ранетите се во тешка состојба, а уште девет се во умерено тешка состојба. Тој, исто така, истакна дека руското Министерство за здравство испратило медицински лица од други градови во Белгород.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во четвртокот нешто по пладне по локално време, московските сили пресретнале 14 проектили лансирани од ракетен систем со повеќекратно лансирање RM-70 Vampire над регионот Белгород.

Фотографиите и видеата од местото на настанот, кои кружат на интернет, покажуваат тешко оштетена зграда во трговскиот центар опколен од локалните органи на редот и скршени прозорци. На снимките споделени на каналот Mash Telegram, исто така, се гледа како амбулантни возила пристигнуваат на стадионот, а медицинските лица се грижат за повреденото лице.

Друго видео се чини дека го прикажува моментот на украинскиот напад врз трговскиот центар, при што силна експлозија тешко го оштетува влезот.

Претходно во текот на денот, гувернерот објави предупредување за проектили ширум регионот, повикувајќи ги жителите да бараат засолниште, а оние што се во зградите да се држат подалеку од прозорците.

Руските погранични региони, вклучително и Белгород, беа под постојани украински ракетни и беспилотни напади во последните месеци. Еден од најсмртоносните од нив го погоди Белгород на крајот на декември, убивајќи 25 луѓе и рани повеќе од 100. Рускиот претседател Владимир Путин го нарече нападот „терористички чин“, ветувајќи дека ќе одговори со гаѓање на воени инсталации на Киев. Тој, сепак, нагласи дека Москва не планира да возврати на ист начин со напаѓање цивили.