ВИДЕО| Украински заробеници се качуваат во рускиот авион што се урна

Москва го обвини Киев дека соборил авион со свои војници

Москва објави видео на кое вели дека прикажува украински заробеници како се качуваат на воениот транспортен авион кој беше соборен над рускиот пограничен регион Белгород во средата.

Рускиот авион Ил-76 се урна во близина на селото Јаблоново, при што загинаа сите во него, вклучително и 65 украински заробеници кои беа закажани за размена на затвореници, соопшти руското Министерство за одбрана.

Руските власти ги обвинуваат украинските сили дека го собориле леталото со ракета земја-воздух.

Киев не ја даде својата верзија за настаните, но потврди дека неговите сили ги сметаат руските Ил-76 и другите воени авиони за легитимни цели.

На едноминутното видео објавено од Истражниот комитет на Русија во петокот се гледаат неколку камиони како возат до транспортен авион паркиран на снежна патека.

Инспекторите ја опишаа снимката како „украински заробеници кои се качуваат на Ил-76 што се урна во регионот Белгород како резултат на терористички чин“.