(ВИДЕО) Виктор Орбан: Не сакаме да ви кажeме на што да ги трошите парите

176

Холанѓаните сакаат да кажат како треба Унгарците да ги трошат парите. Ова е неприфатливо, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан на третиот ден од самитот на ЕУ во Брисел. Премиерот истакна дека ставот на Унгарија останува непроменет: „Само Унгарците можат да одлучат за парите на Унгарците“.

Има добри шанси да се постигне договор на самитот во Брисел на Европската унија, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во Брисел. Сите преговарачки страни се свесни колку е сериозна пандемиската состојба и колку економски е драматична таа.

Тој додаде дека имало само неколку други прашања што треба да се дискутираат: големината на пакетот за наплата во насока на ублажување на ефектите од пандемијата на коронавирус, вклучувајќи го и содносот на грантови и заеми, како и попусти и одложени плаќања. Премиерот смета дека договорот е веројатен, и покрај тоа што унгарската позиција не е спроведена во врска со неколку услови на овластувањта дадени од унгарскиот парламент.

Шефот на владата додаде дека Унгарија не прифаќа никакви политички предуслови за дистрибуција на пари, па доколку е потребно, тие се подготвени да останат уште една недела и да продолжат со преговорите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.