ВИДЕО: Врховниот суд на Австралија едногласно ги забрани истополните бракови

Оваа одлука доаѓа само неколку дена откако беше склучена првата брачна заедница меѓу партнери од ист пол во Камбера.

„Не вреди да се признае Законот за воспоставувањето на брак меѓу двојки од ист пол “, велат од австралискиот суд кој едногласно ја донел одлуката за забрана на истополовите бракови.

На одлуката на Врховниот суд се спротистави сојузната влада која тврди дека  бракот во Австралија  се регулира со федералниот закон, а не законот на шест држави и две територии кои го сочинуваат земјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.