ВИДЕО| Жена од Газа се осмели да зборува против Хамас

Утрово, Рои Каис, воениот дописник на Кан 11, сподели видео фрагмент од преносот во живо на Ал Џезира. Сегментот содржи интервју со една постара жена од Газа која побарала засолниште во Кан Јунис откако избегала од северниот дел на Појасот Газа. За време на разговорот, репортерот на Џезира разговара за предизвикувачката ситуација, изразувајќи загриженост поради недостигот на пристигната помош. Сепак, жената се спротивстави на неговите очекувања, откривајќи дека помошта всушност била насочена под земја преку тунели, заобиколувајќи ги оние на површината. И покрај обидите да ја цензурира, таа инсистираше на тоа дека целата помош стигнува до домовите поврзани со Хамас, објави jewishpress.

„Целата помош оди под земја“, извика таа. „Доаѓа голема помош, но не стигнува до луѓето. Репортерот се обиде да ја поправи, велејќи дека Хамас известува дека многу малку помош влегла во енклавата и таа веднаш била дистрибуирана до жителите. Како одговор, жената замавна со раката, сигнализирајќи „не“.

„Целата помош оди кај нив, во нивните куќи, тие ја земаат. Можат да пукаат во мене, да ми прават што сакаат“, вели таа.

Исто така, на Твитер е објавен и  клип од интервју на палестинското радио Елам, кое се емитува од Западниот Брег, со жител на Газа.

Жителот во интервјуто го навредува лидерот на Хамас, Јахја Синвар,  обвинувајќи го за катастрофата во Газа.

„Имам порака до владата на Хамас – оди во пеколот!“.
„Алах ќе те проколне. А Синвар, ти си кучешки син. Аллах ќе ви се одмазди за уништувањето што ни го нанесете“.
„Ние бевме депортирани од градот Газа во Кан Јунис и од Кан Јунис во Рафах. Не одвојуваа од нашите деца, жени и семејства. Ослободете ги веќе киднапираните!“ тој беснееше. „Синвар, Деиф и сите што се со нив  се кријат под земја, а ние немаме ни вода“.

Дали е веќе предоцна? Не мора да значи. Програмата „денацификација“, иницирана од сојузничките сили по поразот на нацистите во Втората светска војна, имаше за цел да го исчисти германското и австриското општество од нацистичката идеологија. Во периодот од 1945 до 1947 година, програмата вклучуваше отстранување на поранешните членови на Нацистичката партија и СС од позиции на влијание, растурање на организации поврзани со нацистите и гонење на истакнати нацисти во судењата во Нирнберг во 1946 година.

Приближно 8 милиони Германци, кои сочинуваат 10% од населението, биле членови на Нацистичката партија. Дополнително, организациите поврзани со нацистите можеа да се пофалат со големо членство, како што се Германскиот Работнички фронт (25 милиони), Националсоцијалистичката организација за благосостојба на народот (17 милиони) и Лигата на Германките (2 милиони). Нацистичката држава, со дури 45 милиони учесници, беше длабоко испреплетена со овие организации. Повоената денацификација на крајот беше успешен потфат и беше поттикната од разбирањето меѓу мнозинството Германци дека тие претрпеле многу поради неуспесите на нацистичкиот режим.

Приказната започнува со една постара жена која храбро проговори, нагласувајќи дека луѓето во Газа биле разочарани од Хамас, носејќи ги последиците од неговите недостатоци.

По завршувањето на конфликтот и казнувањето на сите лидери на Хамас, Израел може да размисли за спроведување на план сличен на Маршаловиот план, кој вбризгува 13,3 милијарди долари во западноевропските економии, вклучително и Германија, по Втората светска војна. Со ресурси и ефективно владеење, без прекините предизвикани од терористите, Газа потенцијално би можела да доживее трансформација слична на повоеното економско закрепнување на Западна Германија и Австрија – верзија на Чудото на Рајна во Газа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.