Викендов забрана за движење за сите, од 16 до 5 часот

89

Владата забрани движење за сите граѓани до 16 до 5 часот викендов, изјави владиниот портпарол Муамет Хоца.

Поригоризните мерки за викендов ги најави претходно министерот Венко Филипче.

– Сега Владата дискутира за предлогот на Комисијата за заразни болести  за дополнително ограничување во комуникацијата за време на викендот, но и од наредната недела, во насока да значително се налага од Комисијата, да се намалат контактите помеѓу граѓаните со цел спречување на ширење на вирусот – рече Филипче.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.