Виктор Орбан испрати писмо до лидерите на ЕПП

47

Виктор Орбан, премиер на Унгарија, повика на „внатрешна дебата за идната мисија на ЕПП“ во меморандумот испратен до раководството на централно-десничарската Европска народна партија (ЕПП).

Овој потег уследи по одлуката на претседателот на ЕПП, Доналд Туск, за продолжување на суспендирањето на владејачката партија на Фидес за време на политичкото собрание минатиот месец во врска со загриженоста за владеењето на правото. Орбан е претседател на Фидес.

„Ние ги откривме нашите внатрешни конфликти пред пошироката јавност“, се вели во писмото, објавено на Фејсбук страницата на министерот за семејство и заменик-претседателот на Фидес, Каталин Новак, пред неколку дена.

„Наместо да се засилиме против комунизмот и марксизмот… ние им аплаудираме на Фидел Кастро и Карл Маркс“, вели Орбан во писмото.

Орбан ја повикува ЕПП да протестира погласно против социјалистите помагајќи им на „радикалниот анархистички комунист оставен во владата“ и ја критикува одлуката на политичкото семејство да го избере поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, за свој лидер за време на самитот на партијата во Загреб во ноември 2019 година .

„Избравме претседател кој ги донесе полските домашни конфликти и интереси во ЕПП“, пишува Орбан.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.