Виктор Орбан пред трет последователен мандат

1412

Унгарскиот премиер Виктор Орбан утринава гласаше на парламентарните избори во оваа земја, со порака дека се гласа за „иднината на Унгарија“, пренесува АП. Тој со сопругата гласаше на избирачкото место во училиштето во близина на неговиот дом, и по гласањето на новинарите им порача дека ќе ја почитува волјата на унгарските гласачи.

Излезноста на редовните парламентарни избори до 9 часот била 13,17 отсто, што е поголема излезност отколку на изборите во 2006 година, но не и во претходните два избирачки циклуси.
Кандидатот на левицата за премиер, Гергиј Карчони рече дека големата излезност е добра вест за оние кои се надеваат дека Орбан нема да го обезбеди третиот последователен мандат. Карчони е прв на коалициската листа на „Паријата за дијалог“ и „Социјалистичката партија“.

Лидерот на унгарската ултрадесничаркса партија „Јобик“, Габор Вона рече дека очекува „изнанадувачки“ резултат на денешните избори. Тој ќе поднесе оставка и својата судбина ќе ја стави во рацете на партијата ако не победат на изборите, но дека секако ќе остане во политиката.

На изборите право на глас имаат околу 8,3 милиони гласачи, меѓу кои и 378.000 Унгарци кои живеат во соседните држави и имаат двојно државјанство.

Според сите прогнози, актуелниот премиер Орбан и неговата партија „Фидес“ ќе успее да обезбеди трет последователен мандат, а четврти од 1998 година. Последните анкети покажуваат дека „Фидес“ и неговиот помал коалициски партнер, христијанските демократи ќе обезбедат мнозинство од вкупно 199 места во унгарското собрание, но не може точно да се прецизира поради сложениот изборен систем.

„Фидес“ на изборите во 2010 и 2014 година освои двотретинско мнозинство по што беше усвоен нов Устав, кој на Орбан му овозможи поголема концентрација на власта. Владејачката партија по победата во 2010 година го намали бројот на пратеници во собранието од 386 на 199 и го елиминираше вториот круг на избори, со што им нанесе штета на оомалите партии кои можеа да формираат коалиции по првиот круг на изборите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.