Виландер: Федерер ќе се пензионира на крајот на 2021 година

238

Тенискиот експерт, кој работи за „Евроспорт“, Матс Виландер предвидува дека Федерер може да остане на теренот како активен играч до 41-годишна возраст.

Швеѓанецот, кој освои 7 Гренд-слем титули, уште еднаш не успеа да го поштеди Маестро од своите пофалби.

– Се чини дека тој има неверојатна способност, дури и кога губи неколку натпревари на турнеја, тоа не влијае на начинот на кој работи, тренира и игра натпревари со пет сета. Очигледно, би било сон да се мисли дека може да биде закана на Гренд-слем турнирите уште пет години, тоа нема да се случи, но јас би предвидувал дека неговата кариера ќе заврши до крајот на 2021 или 2022 година. Најверојатно, тогаш ќе помислиме „добро, тоа е сè“. Сепак, тој негираше се што сметавме дека е можно во тенисот, рече Виландер.

Швеѓанецот смета дека Оже-Алиасим и Стефанос Циципас, се луѓето кои ќе бидат новите лица на следната генерација тенисери.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.