Вимблдон: Фриц ја поништи негативата од два сета против Зверев

По третпат во кариерата, 26-годишниот американски тенисер Тејлор Фриц (АТП – 12.) се опорави од негатива во два сета со 4-6, 6-7 (4), 6-4, 7-6 ( 3), со 6-3 го победи четвртиот тенисер во светот, Германецот Александар Зверев и се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон.

Така, осминафиналето за Германецот остана магична граница во Ол Ингланд клубот, која се уште не успеал да ја помине и да се најде меѓу оние кои ќе ја продолжат борбата за титулата.

Беше на само еден сет од тоа, а на своја страна имаше традиција во дуелите со Фриц. Имено, во осумте досегашни дуели, Зверев оствари пет победи и победи во нивните само две средби на Грен слем турнирите, а двете се одржаа на Вимблдон – во 2018 година во второто коло, а во 2021 година во третото.

Италијанецот Лоренцо Музети (АТП – 25.) го чека Фриц во своето прво четвртфинале на Вимблдон, кој го победи Французинот Џовани Мпеши Перикард (АТП – 58.) со 4-6, 6-3, 6-3, 6-2 и со тоа за првиот пат го најде својот пат во кариерата меѓу најдобрите осум на еден Грен слем турнир.

Во четвртфиналето е и Австралиецот Алекс Де Минаур, кој го совлада Французинот Артур Филс со 6:2, 6:4, 4:6, 6:3, кој го чека подобар меч меѓу седумкратниот победник на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и Дане. Холгер Руна.

Јелена Остапенко (ВТА – 14.) во понеделникот ја продолжи серијата убедливи победи на овогодинешниот Вимблдон. Поранешната победничка на Ролан Гарос загуби само пет гема (6-2, 6-3) од Казахстанката Јулија Путинцева (ВТА – 35.), која во третото коло ја нокаутираше најдобрата светска играчка Ига Швијатек и ја победи во 68. минути, што и го даде беше вториот најдолг натпревар. Ајла Томљановиќ издржа минута подолго во првото коло, со два гема помалку.

На патот до своето трето четвртфинале на Вимблдон, 27-годишната Летонка загуби 15 гема во четири меча и помина само четири часа и 15 минути на теренот.

Следна противничка ќе и биде победничката од мечот меѓу Американката Даниел Колинс и Чехинката Барбора Крејчикова.

Пред Остапенко, Украинката Елина Свитолина и победничката на Вимблдон од 2022 година, Казахстанката Јелена Рибакина се пласираа во четвртфиналето во горниот дел од ждрепката.