Вимблдон: Ѓоковиќ лесно стигна до рекордно 60-то четвртфинале

Новак Ѓоковиќ е последниот тенисер што се пласираше во четвртфиналето на годинешното издание Вимблдон, а тоа го направи со убедливата победа од 6-3, 6-4, 6-2 над Дејн Холгер Руне (АТП-15.).

Тоа беше нивни шести меѓусебен меч, во кој Ѓоковиќ ја постигна четвртата победа но најубедлива досега, бидејќи Руне првпат остана без освоен сет.

Најуспешниот тенисер на сите времиња на Грен-слем турнирите со тоа стигна до рекордното 60-то четвртфинале. Најмногу играше на Ролан Гарос (18), а најмалку на УС Опен (13). Во Австралија 14 пати беше меѓу осумте најдобри, а ова му е 15-то четвртфинале на Вимблдон, каде седум пати го подигна победничкиот пехар.

За пласман во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе игра против Австралиецот Алекс Де Минор, кој го победи Французинот Артур Филс со 6:2, 6:4, 4:6, 6:3 и на тој начин првпат стигна до четвртфиналето на „Ол Ингланд клубот“, и третпат на Грен-слем турнири.

Американецот Тејлор Фриц и Италијанецот Лоренцо Музети, кој никогаш не стигнал толку далеку на ниту еден Грен=слем турнир, првпат стигнаа до четвртфиналето на Вимблдон.

Фриц во осминафиналето победи со голем пресврт, надополнувајќи два сета заостанување против четвртиот светски тенисер, Германецот Александар Зверев (4-6, 6-7 (4), 6-4, 7-6 (3), 6- 3), додека Музети победи во четири сета (4-6, 6-3, 6-3, 6-2) против Французинот Џовани Мпетши Перикар.