Висок ирански дипломат предлага референдум за иднината на Палестина

Али Багери Кани истакна дека „решението за палестинското прашање треба да биде во рацете на самите Палестинци“, на кои „не им требаат надворешни чувари“

Одржувањето референдум меѓу Палестинците за иднината на нивните територии е единствениот начин за решавање на палестинското прашање, изјави иранскиот заменик министер за надворешни работи Али Багери Кани.

„Единствено решение за палестинското прашање е одржување референдум на кој ќе учествуваат сите Палестинци: и оние кои живеат на окупираните територии и оние кои ги напуштиле и живеат во други земји. Тие треба сами да си ја одредат својата судбина и сами да го изберат посакуваниот механизам на управување“, вели дипломатот.

Заменик-министерот за надворешни работи посочи дека „решението за палестинското прашање треба да биде во рацете на самите Палестинци“, на кои „не им требаат надворешни чувари“. „Проблемите започнуваат кога непалестинците сакаат да донесат одлука за палестинското прашање“, додаде тој.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на 11 ноември изјави дека неговата земја нема намера да гради на населби во Појасот Газа по завршувањето на воената операција. Израелската страна планира само да врши безбедносна контрола. Офир Фалк, советник за надворешна политика на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, истакна дека Израел нема намера да одредува како ќе се управува со енклавата по завршувањето на непријателствата.

На 5 ноември, палестинскиот претседател Махмуд Абас за време на состанокот со американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека неговата администрација е подготвена да управува со Појасот Газа како дел од сеопфатното политичко решение за блискоисточниот конфликт. Абас истакна дека Појасот Газа е составен дел на државата Палестина и дека ќе биде целосно одговорен и на Западниот Брег, вклучувајќи го и Источен Ерусалим, и на Појасот Газа по завршувањето на жешката фаза на конфликтот во рамките на на сеопфатно политичко решение.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.