Високо загадување на воздухот во Центар утрово

138

Официјалните податоци на Министерството за животна средина, пак, утринава покажуваат загаденост во Центар, три пати над дозволеното, кај Ректорат 102 ПМ10, 100 во Бутел, 148 ПМ10 во Миладиновци, а 136 во Сопиште.

Инаку, синоќа мерната станица во Сопиште покажа екстремно висока загаденост, со над 400 ПМ10 на метар кубен.

Според глобалната апликација Ер Вижуал (AirVisual) , која ги рангира градовите во светот по загаденост на воздухот, денеска Скопје се наоѓа повтроно на врвот, однсосно на седмото место.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.