„Виза“ и „Мастеркард“ повеќе не можат да се користат во руските банки

90

Американските компании за банкарски картички „Виза“ и „Мастеркард“ престанаа да ги опслужуват клиентите на неколку руски банки, откако САД воведоа нови санкции против Русија, пренесе „АФП“.

Во свое соопштение банка „Россија“, што е меѓу цензуриран од компаниите во Вашингтон, соопшти дека без предупредување „Виза“ и „Мастеркард“ престанаа да вршат плаќања на нејзините клиенти. Погодени се уште клиентите на „Собинбанк“ и „СМП“, тие ќе можат да повлечат пари само од банкомати, што се во сопственост на овие банки.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.