Вкупно девет приведени за убиството на професорот во Париз

59

Француската полиција во саботата привела вкупно девет лица на испитувања, откако претходно во петокот попладнето напаѓач со исламистичка задница среде улица обезглави професор по историја кој на учениците неодамна зборувајќи за слободата на говорот им покажал карикатури на пророкот Мухамед.

Напаѓачоте е застралан неколку минути откако полицијата пристигнала на местото на настанот откако го заклал 47-годишниот средношколски професор по историја Самuел Пати.

Убиството ја шокираше Франција и ја потети на нападот на исламистичките екстремисти на редакцијата на сатиричниот магазин Charlie Hebdo со истите мотиви пред пет години во Париз кога беа убиени 12 лица.

Истрагата настојува да утврди дали 18-годишниот напаѓач од чеченско потекло илма соучесници или дејствувал сам. Франциските медиу известија дека ноќта кон саботата се приведени четворица негови роднини, од кои едниот е малолетен, а во саботата биле уапсени уште пет лица. Меѓу нив се и родители на двајца соученици на напаѓачот, поради нивни јавни критики и несогласувања со потегот на професорот.

Родителите на многу ученици полагаат цвеќе пред училиштето. Некои велат дека децата им се избезумени. Свирепото убиство го осудија и муслиманските лидери во Франција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.