12.8 C
Skopje
петок, декември 3, 2021

Владата ќе треба да пресече дали да ја прифати или не цената по која ЕСМ ќе ја продава струјата

88

Енергетските компании ги прават последните пресметки колкаво зголемување на цената на струјата ќе бараат.

Цената на ЕСМ ја чека и ЕВН, бидејќи барањето на ЕВН ќе зависат токму од нив. Досега ЕСМ не понудија никаква цена за Универзалниот снабдувач па два тендера пропаднаа. Ккрајниот рок кога треба да се јават на тендер е до крајот на годината. Досега ЕСМ на ЕВН Хоум ја продаваше струјата по 36 евра за мегават час.

Од МЕПСО пак за Канал 5 потврдуваат дека зголемување сигурно ќе има, поради цените на светските берзи, но за колку – првични сознанија би имале во декември. Тогаш МЕПСО ќе го распише тендерот за техничките загуби во мрежата, и по која цена ќе ја набави струјата ќе зависи и колкаво поскапување ќе бара. Сепак МЕПСО во крајната цена учествува со 4%.

Поради намалено домашно производство земјава западна во енергетска криза, загубите се надополнуваа со влечење струја од меѓународни мрежи често и без најава, што само за еден месец тоа ја чини државата 16,5 милиони евра.

А, вчера паднаа првите разрешувања во РЕК Битола и РЕК Осломеј, а ЕСМ најави дека ќе следат и нови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.