ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати рамниот данок и ќе ја намали високата акциза на горивата

41

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше гостин на емисија „Отворено на Алфа“ каде што истакна дека кога ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт прво што ќе стори е враќање на рамниот данок и веднаш ќе се намали акцизата на горивата.

Изминатиот период веднаш после претседателските избори размислував, и имав консултации со голем број луѓе од различни области меѓу кои се разбира приоритет беше бизнис заедницата, бизнисмени, претприемачи кои што долги години опстојуваат во бизнис секторот во Република Македонија.

Заклучокот од тие консултации дека рамниот данок беше навистина одлично решение. И ние кажавме дека веднаш по формирањето на новата влада на ВМРО-ДПМНЕ една од првите одлуки ќе биде враќање на рамниот данок, посочи Мицкоски. Мицкоски додаде дека не е само тоа решение туку и друга одлука на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде и намалување на акцизата на горивата.

Бидејќи СДСМ одлучи радиодифузна такса да не се плаќа а истовремено ја зголеми драстично акцизата за горива што допринесе потешкотии во животот на граѓаните.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.