ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон во Собранието за решавање на проблемот на просветните работници, но СДСМ и ДУИ го одбија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на отворањето на обуката на тема „Јакнење на капацитети на локалните заедници“ во организација на Фондацијата „Конрад Аденауер“, ВМРО-ДПМНЕ и Партискиот истражувачко-аналитички центар „Љубиша Георгиевски“, каде пред почетокот даде изјава за медиумите.

На новинарско прашање за тоа дали СОНК и Владата би можеле да постигнат некаков договор, Мицкоски одговори дека ако стратегијата на Владата беше со развлекување на периодот да го намали револтот кај наставниците и вработените во градинките, истата е неуспешна и фрустрацијата станува сѐ поголема.

„Денеска продолжуваат преговорите колку што сум информиран. Не знам до каде е ова кое што би требало да изгледа како симулација на преговори. Ако беше целта да се раскине периодот, па да се намали револтот кај наставниците професорите и вработените во градинките, ако таа беше стратегијата мислам дека им е неуспешна бидејќи фрустрацијата кај луѓето е сѐ поголема. Но, длабоко во себе посакувам да има добар договор и договор со кој ќе бидат задоволни вработените во училиштата и во градинките. Ние како ВМРО-ДПМНЕ апсолутно ги подржуваме нивните барања, поднесовме закон во Парламентот, за за жал владата на СДСМ и ДУИ тоа го одби. Така што тука мислам дека во позадина се кријат некои други работи, но времето ќе ги покаже кои се тие работи “, истакна Мицкоски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.