ВМРО-ДПМНЕ: Вчерашниот инцидент е во режија на криминалната власт, по секоја цена сака да ги задржи своите фотелји и функции заради криминалните тендери

Вчера се случи класична полициска монтажа во режија на власта на СДСМ и ДУИ. Соочени со големиот револт на граѓаните, кој трае неколку денови, поради Предлогот кој предвидува асимилација на народот и понижување на Македонија, власта се реши да игра на карта на меѓуетнички тензии, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека вчера власта била подготвена да дозволи убиство, со цел да си ги обезбеди фотелјите, функциите и криминалните тендери.

-Ова сценарио власта го најавуваше. Прво министерот за надворешни работи Бујар Османи најави дека ќе има меѓуетнички тензии, и ако не поминел предлогот кој опфаќа асимилација и бугаризација на Македонија. По него и Спасовски и Ковачевски градеа милитантен контекст, зборувајќи за молотови коктели, жртви и слично, со цел на крај да го обвинат мирољубивиот и достоинствен народ кој протестира против предлогот.

Ова е монструозниот план на власта. Оваа криминална власт сака да се одржи по секоја цена. Ова нема никаква етничка или политичка основа. Ова е класичен обид на криминалот да ја зачува својата комфорна позиција. Ги повикуваме сите граѓани, без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност да не подлегнуваат на провокациите на власта. Ги повикуваме граѓаните и денес во 19 часот уште помасовно да се приклучат на сенародниот протест и мирно и достоинствено да се упатат од платото на Владата, преку министерството за правда кое замижува пред криминалните активности на властодршците, до Собранието и таму да го кажат гласно Ултиматум, НЕ БЛАГОДАРАМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.