ВМРО-ДПМНЕ: Власта со својата лицемерна политика гази по 310.000 пензионери и им го крати правото на повисоки пензии

41

СДСМ манипулира и си поигрува со пензионерите во Република Македонија. Власта со својата лицемерна политика гази врз над 310.000 пензионери и им го крати правото на повисоки пензии, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Секогаш кога СДСМ е на власт удира по џебот на пензионерите. СДСМ додека беше опозиција ветуваше повисоки пензии, а сега од позиција на власт кога имаше можност да овозможи реално покачување на пензиите одби да го стори тоа. Пратениците на СДСМ на Комисијата за труд и социјална политика наместо да работат во корист на граѓаните, тие одлучија да застанат позади партиските интереси  и го одбија предлог законот со кој се предвидуваше враќање на старата методологија за усогласување на пензии со која пензиите навистина ќе растеа, стои во соопштението и се додава:

„СДСМ со овој несериозен и лицемерен потег создава сериозен удар врз животниот стандард на пензионерите и наместо да им донесе живот како што ветуваше им носи беда. За разлика од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ секогаш работело и ќе продолжи да работи во интерес на пензионерите. Додека беше ВМРО-ДПМНЕ на власт се донесоа голем број на мерки и проекти за подобрување на животот на пензионерите“.

Владата на ВМРО-ДПМНЕ, подвлекуваат од партијата, континуирано ги зголемуваше пензиите па така најниската пензија порасна за 106 отсто односно од 4.330 денари во 2006 година, се покачи на 8.895 денари, додека пак просечната се покачи за 80 проценти и од 7.684 денари стигна до стигна до 13.754 денари.

Токму затоа пензионерите знаат дека ВМРО-ДПМНЕ секогаш работи за нив, а СДСМ работи спротивно на нивните интереси. СДСМ докажа дека не се грижи за животот на пензионерите. Негрижата и поигрувањето на СДСМ со пензионерите мора што побрзо да запре. СДСМ мора да си оди, за да се врати достоинството на македонските пензионери.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.