ВМРО-ДПМНЕ во февруари ќе избира кандидат за претседателските избори

189

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека најдоцна до 11 јануари партијата ќе го објави огласот за пријавување кандидати за претстојните парламентарни избори во Македонија.

Огласот, според Мицкоски ќе трае десеттина дена, потоа кандидатите ќе го дадат нивното образложение за визијата за иден претседател на Република Макеоднија и за политиките кои ќе ги водат, во рамките на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ, преку средби со граѓани.

Конвенцијата за претставувањето на кандидатите, како што наведе, ќе се одржи на 16 февруари 2019 година. Мицкоски не сакаше да коментира за евентуални имиња кои се споменуваат за можни кандидати за претседател.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.