Внукот на Мајкл Џексон – Џафар, ќе го глуми во биографски филм

Ликот на американската поп-икона Мајкл Џексон ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон во биографскиот филм „Тренинг ден“
во режија на Антоан Фукуа.

„Горди сме што можеме да го објавиме @jaafarjackson како Мајкл во филм кој го истражува патувањето на човекот кој стана крал на попот. Доаѓа маскоро“, објави Фуква на Instagram. “Наскоро.”

Џафар Џексон е 26-годишен син на басистот и пејач на Jackson 5, Џермејн Џексон, еден од постарите браќа на кралот на попот.

Џафар Џексон ја потврди објавата на Фуква на Instagram додавајќи: „Понизен сум и почестен што можам да ја оживеам приказната на мојот чичко Мајкл“, а на обожавателите им вети „Се гледаме наскоро“.

Мајкл Џексон беше еден од најпознатите и најконтроверзните уметници на сите времиња кога почина во 2009 година на 50-годишна возраст од акутна интоксикација со пропофол. Обдукцијата покажала дека тој инаку бил здрав.

Познат повеќе од четири децении како блескав изведувач одговорен за хитовите како „Beat It“, „Rock With You“ и „Thriller“, Мајкл Џексон освои безброј награди и беше одликуван од претседателите.

Неговата оставнина, исто така, беше проследено со контроверзии кои вклучуваат наводи за сексуална злоупотреба на деца од документарниот филм „Leaving Neverland“ од 2019 година, кој неговата фондација го нарече „уште една грозна продукција во безобразен и патетичен обид за искористување и монетизација на Мајкл Џексон“.

Засега нејасно е како Фукуа ќе им пристапи на тие контроверзи во фоднацијата „Michael“, која ги има правата на музичкиот опус на пејачот, пишува Deadline.

Како и неговиот вујко, Џафар почнал да настапува на млада возраст. Deadline известува дека Џафар Џексон почнал да пее и танцува на 12-годишна возраст.

Тој се појави на „Oprah Behind the Scenes“ во 2011 година, според IMDb, кој исто така му припишува настап во реалното ТВ шоу „The Jacksons: Next Generation“ во 2015 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.