Во Австрија повеќе излекувани отколку новозаразени

34
Mandatory Credit: Photo by CHRISTIAN BRUNA/EPA-EFE/Shutterstock (10579744a) A man wearing a protective mask poses for photographs, with the closed Museum of Art History (KHM Kunsthistorisches Museum) in the background, in Vienna, Austria, 11 March 2020. In an attempt to stop the spreading of the novel coronavirus related Covid-19 disease, Austrian Chancellor announced on 10 March to close all state museums, the Vienna State Opera and other federal buildings. All public indoor gatherings with over 100 people and outdoor gatherings with 500 people have been banned and the population has been advised to reduce their social contacts. Daily life under the Coronavirus outbreak in Austria, Vienna - 11 Mar 2020

Во Австрија, четврти ден по ред, има повеќе излекувани отколку новозаразени лица со Ковид-19.

Од понеделникот се пријавени дополнителни 583 лица кои се излекувани, додека има новозаразени 332 лица.

Вкупно, во моментов се заразени 8.043 лица и нивниот број е намален за 3,4 проценти во однос на претходниот ден, додека 12.332 лица се тестирани позитивно од почетокот на епидемијата во Австрија.

Тековните движења, велат експертите, не укажуваат дека постои ризик од преоптоварување на болничките капацитети.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.