Во Беери видов работи што никогаш нема да ги заборавам, вели Камерон

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон во четвртокот го посети кибуцот Беери, местото на еден од најтешките масакри на Хамас на 7 октомври, како дел од турнејата на официјалниот претставник низ Израел. Тој ќе се сретне со израелските и палестинските лидери, се вели во соопштението на британското Министерство за надворешни работи.

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен, кој ја водеше турнејата, рече дека „светските лидери треба со свои очи да ги видат злосторствата на Хамас и да разберат дека Израел се бори против терористичка организација полоша од ИСИС“.

Поранешниот премиер Камерон, кој беше назначен за шеф за надворешна политика минатата недела, во средата во Лондон се состана со колеги од арапските и исламските земји на разговори за конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Тој го поздрави договорот меѓу израелската влада и Хамас за четиридневна пауза во борбите, нарекувајќи го „клучен чекор“ и ги повика страните да го почитуваат договорот во целост.

И британскиот премиер Риши Сунак и претходникот на Камерон Џејмс Клеверли го посетија Израел од почетокот на конфликтот минатиот месец.