Во Берлин ја прекинаа употребата на вакцината АстраЗенека за секого под 60 години

141

Градските власти во Берлин ја прекинаа употребата на вакцината АстраЗенека за секого на возраст под 60 години, повикувајќи се на нови податоци за сомневање за несакани ефекти, јави ДПА.

Претходно денеска, институтот Пол Ехрлих, медицинско регулаторно тело, соопшти дека е регистриран 31 случај на церебрална тромбоза за кои се сомневаат дека се случиле по аплицирање на вакцината АстраЗенека

Девет од тие случаи резултирале со смрт на пациентите, соопшти институтот. Сите освен две се појавиле кај жени на возраст од 20 до 63 години.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.