Во Берлин илјадници на собир за поддршка на Израел

Широкиот сојуз кој го вклучува Германско-израелското друштво, политички партии, верските заедници и синдикатите одржа собир во неделата во Берлин во знак на солидарност со Израел и против антисемитизмот.

Во својот воведен говор, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер им рече на собраните пред Бранденбуршката порта дека заштитата на еврејскиот живот е државна задача, „но тоа е и граѓанска должност“.

Во однос на антисемитските инциденти во последните денови, по почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, претседателот рече дека „неподносливо е Евреите да се плашат повторно денес, и во оваа земја од сите места“. Штајнмаер истакна дека е неприфатливо еврејските родители повеќе да не ги испраќаат своите деца на училиште и дека Меморијалот на холокаустот во Берлин мора да биде заштитен од полицијата. „Секој напад врз Евреите, врз еврејските институции е срам за Германија“, тврдеше германскиот претседател.

Организаторите соопштија за 25.000 учесници, додека берлинската полиција, која во голем број беше на терен, објави дека имало 10.000 учесници на собирот. Не се пријавени посебни инциденти или нарушувања, изјави доцна попладнето портпаролката на полицијата.

Многу демонстранти вееја израелски знамиња, како и транспаренти на кои пишуваше „Стоп за теророт врз Евреите!“ и „Тажам со роднините на израелските жртви – и цивилните жртви меѓу Палестинците“.

Некои учесници држеа фотографии од заложниците. Зборуваа и роднините на израелските заложници кои ги држеше Хамас. Рони Роман ѝ отпеа роденденска песна на својата сестра која била грабната од милитантите на Хамас со нејзиното дете. „Денеска е роденден на сестра ми, стојам тука сама пред вас, не знам каде е, не можам да ја земам во раце“, рече таа. „Времето истекува за мојата сестра и повеќе од 200 луѓе кои се заробени во Газа“, додаде таа.

Јони Ашер, чија ќерка и сопруга се грабнати, рече: „Сакам да им кажам на ќерка ми и мојата сопруга: те молам издржи, татко ти те сака, не плаши се, гушни се. Нашата љубов ќе победи и вие ќе ми се вратите во прегратките“.

Во меѓувреме, претставничката на владејачката на германската Социјалдемократска партија (SPD), Саскија Ескен, предупреди на дополнителни последици. „Не смееме да дозволиме десничарските радикали, ниту во Германија, ниту во Израел, да го претворат ужасот на теророт на Хамас во основна омраза кон исламот, рече таа. Многумина муслимани кои живеат мирно во Германија „не ја заслужуваат оваа омраза“, рече Ескен.

Амбасадорот на Израел во Германија Рон Просор, претставници на Советот на протестантската црква во Германија, Германската католичка бискупска конференција, Централниот совет на Евреите во Германија, Унијата на германските индустријалци, Германската синдикална федерација и градоначалникот на Берлин, Каи Вегнер, исто така зборуваше на средбата.

Штајнмаер нагласи: „Израел има право да се брани од овој терор. И Германија цврсто стои со Израел во ова“. Во исто време, рече тој, теророт ги погодува и луѓето во Газа.

На протестот присуствуваа претставници на сите водечки германски политички партии, со забележителен исклучок на десничарската евроскептична и протидоселечничка Алтернатива за Германија (AfD). Пред протестот, Фолкер Бек од Германско-израелското друштво рече дека таа партија нема да биде поканета бидејќи друштовото „работи само со демократските партии од германскиот Бундестаг“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.