Во БиХ голем скок на починати и заразени со коронавирусот

191

Петнаесет лица починале а 261 е заразено со короанвирусот во последните 24 часа во Босна и Херцеговина, значително од претходниот ден, соопштија во вторникот здравствените власти.

Во понеделникот беа потврдени 143 заразени и деветмина починати од последиците на Covid-19.

Инфекциите во вторникот се потврдени кај 198 лица од Федерацијата БиХ и кај 63 од Република Српска. Во Федерацијата БиХ вчера починале 11 лица, а во српскиот ентитет четири поациенти.

Од почетокот на епидемијата во БиХ се потврдени 28.710 зарази и 903 починати.

По десетина дена во кои бројот на новозаразените во Сараевската жупанија се намалуваше, во вторникот е забележан остар раст со 39 нови случаи. Голем број на новозаразените и натаму има во Бања Лука, каде се потврдени 18 новозаразени.

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација за БиХ, Виктор Олсавжки, изјави дека е потребно поголемо посветување на ефикасното откривање на контактите на заразените лица, бидејќи тоа е клучот за контролирање на ширењето на заразите. Тоа го илустрираше со ситуацијата во подрачјето на Сараево.

„Успешноста на следењето е од 60 до 80 отсто кога станува збор за контактите на едно заразено лиц, а ние сметаме дека тора треба да се прошири и дека процентот треба да биде поголем, бидејќи единствено на тој начин може да се контролира ширењето на вирусот“, изјави Олсавжки.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.