Во БиХ во сабота 263 новозаразени и шест смртн исходи

15

Во Босна и Херцеговина во саботаа заразата со коронавирусот е потврдена кај 263 лица, а шест пациенти починале во изминатите 24 часа, соопштија ентитетските заводи за јавно здравство.

По тестирањето на малку помалку од 1.800 примероци, заразеата е потврдено кај 181 лице во Федерацијата БиХ, додека во Република Српска се регистрирани 82 новозаразени лица.

Поецинечно најмногу новозаразени има во Бања Лука каде се потврдени 30 случаи. Во Сараевската жупанија од петокот се потврдени 26 нови случаи на зараза со вирусот SARS-CoV02, но истовремено 27 претходно заразени оздравеле.

Од избувнувањето на епидемијата во март во БиХ зразата е потврдена кај околу 28.000 лица, а во моментов како активно се водат околу шест илјади случаи. Починати се уште пет лица, и 871 вкупно.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.