Во Британија задутре почнува испитување на вакцина против Ковид-19 врз луѓе

epa08338043 (FILE) - A scientist works at the Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation's (CSIRO) high-containment facility in Geelong, Victoria, 31 January 2020 (reissued 02 April 2020). According to media reports, the CSIRO, Australia's national science agency, is acessing two of the first coronavirus vaccines, made by Inovio Pharmaceutical and Oxford University, to see if they work and are suitable for humans. EPA-EFE/DAVID CROSLING AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Британската Влада „вложува сè“ за развој на вакцина против коронавирусот, изјави денеска министерот за Мет Хенкок.

На дневниот брифинг во Даунинг стрит тој изјави дека во четврток ќе почнат испитувањата врз луѓе на вакцина против коронавирусот, која ја развил Универзитетот во Оксфорд.

Хенкок, исто така, се осврна и на недостигот на заштитна опрема во здравството, истакнувајќи дека Владата разговарала со илјадници добавувачи, но сите не можеле да испорачаат.

Во меѓувреме, Велика Британија регистрира уште 823 смртни случаи од коронавирусот во болници, со што вкупниот број на жртви достигна 17.337.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.